The Supervisory Board of Letiště Praha, a. s. has six members. The term of office of a member of the Supervisory Board is five years.

Supervisory Board composition

prof. Jan Švejnar, M.A., Ph.D. – Chairman
Mgr. Ondřej Landa - Vice-Chairman
Kamil Pomahač - Member
Ing. Petr Šobotník- Member
Jiří Hošek- Member
Ing. Mgr. Stanislav Kouba, Ph.D. - Member

Pursuant to Section 44c of the Law No. 93/2009 Coll., on auditors, and amending certain other legislation (the Auditors‘ Act), as amended, Letiště Praha, a. s. has established Audit Committee. Audit Committee has 3 members, appointed by the sole shareholder for the period of 5 years.

Audit Committee composition

Ing. Petr Šobotník, date of birth 16. 5. 1954
Jeseniova 2861/46, 130 00 Praha 3
Chairman of the Audit Committee
Day of commencement of membership: 23. 10. 2018
Day of commencement of office: 1. 11. 2018

Ing. Andrea Lukasíková, date of birth 7. 2. 1980
Zelený pruh 48, 147 00 Praha 4
Vice-Chairman of the Audit Committee
Day of commencement of membership: 23. 10. 2018
Day of commencement of office: 1. 11. 2018

Ing. Ivo Středa, date of birth 25. 12. 1953
Janýrova 3235/2, 100 00 Praha 10
Member of the Audit Committee
Day of commencement of membership: 23. 10. 2018